Edukacja

     Rozwój dziecka powinien być stymulowany już od pierwszych miesięcy – to umożliwi właściwy, spokojny i zgodny z zaleceniami rozwój maleństwa, co zaowocuje w przyszłości. W dzisiejszych czasach mamy na rynku mnóstwo gier i zabawek edukacyjnych, które pozwalają na rozwijanie umiejętności i wyobraźni maluszków. Do wyboru mamy maty edukacyjne, książeczki (wiele rodzajów, również takie, które umożliwiają zabawę podczas kąpieli) i różnorodne zabawki. edukacja

     Najważniejsze jest jednak, aby we wczesnym dzieciństwie nie zaniedbywać kontaktu z dzieckiem – nawet najlepsze zabawki nie są w stanie zaspokoić potrzeb, które pojawiają się u maluszków już w pierwszych godzinach życia – czułości, bliskości i bezpieczeństwa – to nieodzowne elementy edukacji najmłodszych. Wielu rodziców pozwala dzieciom korzystać z gier komputerowych o charakterze edukacyjnym – są jednak też tacy, którzy uważają, że to nie jest najlepsza metoda wychowawcza. Podobnie sytuacja wygląda z ofertą telewizyjną – powstają osobne kanały o charakterze edukacyjnym, które emitują programy mające wspomagać edukacje dzieci (w tym programy obcojęzyczne, pozwalające na naukę języków obcych).

     Oczywiście kwestią sporną pozostaje, czy pozwolić maluchom na korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnej technologii – w moim odczuciu jednak warto jest sprawdzić, na który z bodźców dziecko reaguje najlepiej (i tu ważne jest, aby te bodźce stopniować i urozmaicać), a następnie podjąć decyzję o wyborze technik edukacyjnych, którym chcemy zaufać – takie postępowanie pozwoli zaspokoić potrzeby edukacyjne malucha.