Rozrywka

      Dzieci najszybciej rozwijają się podczas zabawy – dlatego też warto spędzić trochę czasu nad przygotowaniem ciekawych scenariuszy dla gier i zabaw, które pomogą maluszkom ciekawie i kreatywnie spędzić czas. Pierwszą z proponowanych zabaw jest „Raz dwa trzy baba Jaga patrzy” – to gra towarzyska dla maluchów w wieku 3-4 lata, podczas której prowadząca (Baba Jaga) stoi odwrócona do dzieci tyłem, a gdy mówi „raz dwa trzy Baba Jaga patrzy” odwraca się, a dzieci muszą zastygnąć w bezruchu.

     Kolejna ciekawa zabawa to popularne kiedyś „ciepło – zimno” – jedna osoba chowa jakiś przedmiot, a pozostałe dzieci go szukają, kierowane podpowiedziami „ciepło – zimno”. Równie popularna pozostaje nadal zabawa w głuchy telefon, która polega na przekazywaniu sobie na ucho określonego hasła, które ostatnie w kolejce dziecko powinno powiedzieć na głos. Zabawą, która angażuje dzieci nieco bardziej również ruchowo, jest gra w kolory – maluchy rzucają do siebie piłkę, wymieniając kolory – nie można jednak jej złapać w momencie, kiedy wymieniony zostanie czarny.

SONY DSC

      Dobrym sposobem na zabawienie maluchów jest również zaproszenie ich do wzięcia udziału w zajęciach plastycznych: można przygotować kolaż, laurkę lub ulepić figurki z plasteliny. Niektórzy rodzice preferują podczas zabaw z dziećmi wykorzystanie najnowszych technologii i dopuszczają korzystanie przez dzieci z komputera (dostępne w sieci gry edukacyjne) czy konsoli X-BOX, które łączą zabawę ze sprzętem oraz aktywność ruchową. Wszystko zależy od inwencji twórczej opiekunów.