Żywność

      Karmienie dzieci jest ściśle związane z ich wiekiem i zmienia się wielokrotnie. Przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno być karmione piersią (lub, jeśli to jest niemożliwe, mlekiem zastępczym) – pozwala to nie tylko zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki, ale buduje tez bardzo bliską relację maluszka z matką.

     Pierwszym daniem, jakie można włączyć do diety berbecia powyżej 6 miesiąca życia, jest delikatny i lekkostrawny kleik ryżowy, następnie można zacząć podawać gotowane owoce, warzywa i mięso – oczywiście wszystko w niewielkich ilościach i kontrolując reakcję dziecka na spożywane artykuły. Bardzo istotne jest, aby przy podawaniu produktów stałych pamiętać o oswajaniu maluszka z łyżeczką, a kiedy już podrośnie (około roku) można zacząć wprowadzać pojenie pociechy kubkiem-niekapkiem. Po ukończeniu roku maleństwo może jeść już zdecydowanie więcej produktów, do diety włącza się również soki owocowe i warzywne (oczywiście – stopniowo, są dość kaloryczne!).

zywnosc

     Dwulatek może jeść właściwie wszystko to, co rodzice – oczywiście pod warunkiem, że odżywiają się oni zdrowo i racjonalnie. Ważne jest, aby dbać o to, by dieta dziecka była różnorodna i bogata we wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy. Dzieci lubią kolorowe jedzenie, co powinno ułatwić wprowadzenie do diety odpowiedniej ilości warzyw i owoców, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Starsze maluchy z zapałem naśladują rodziców, więc warto pamiętać o tym, dając im właściwy przykład. Na żądnym z etapów rozwoju pociechy nie można zapominać o podawaniu mu dużej ilości płynów.